Wiadomości

W Gdańsku rozbito grupę przestępczą działającą metodą “na policjanta”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej rozbili grupę przestępczą oszukującą starsze osoby metodą „na policjanta”. Przestępcy usłyszeli już zarzuty dot. siedmiu przestępstw – tylko w tych przypadkach pokrzywdzeni stracili blisko 900 tys. zł Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty, 3 z nich zostały tymczasowo aresztowane na okres 3 miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, pokrzywdzonych może być nawet kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju. Policjanci planują kolejne zatrzymania.

Policjanci z wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego gdańskiej komendy wojewódzkiej od kilku miesięcy pracowali nad rozpracowaniem grupy przestępczej działającej metodą “na policjanta”. Przestępcy typując swoje ofiary z książek telefonicznych wybierali imiona, które mogły wskazywać na to, że mają do czynienia z osobami w podeszłym wieku. Sprawcy dzwoniąc podawali się za oficerów CBŚP lub CBA i informowali seniorów, że hakerzy próbują włamać się na ich konto. Żeby uniknąć kradzieży przestępcy kazali im przelewać pieniądze na wskazane rachunki bankowe. Pieniądze trafiały na konta „słupów”, a następnie były wypłacane z bankomatów spoza terenu Polski.

Wnikliwa praca policjantów pozwoliła na rozpracowanie trzonu grupy. Policjanci weszli jednocześnie do 6 mieszkań na terenie woj. kujawsko-pomorskiego i zatrzymali cztery osoby, które jak wynika z informacji, odgrywały kluczową rolę w przestępczym procederze. W trakcie przeszukań kryminalni zabezpieczyli ponad 120 tys. zł w gotówce, kilkadziesiąt kart bankomatowych oraz dokumentację bankową, kilkadziesiąt telefonów i kart sim, którymi prawdopodobnie posługiwali się przestępcy, a także książki telefoniczne oraz fałszywe dokumenty tożsamości. Zatrzymane osoby to trzej mężczyźni w wieku od 26 do 33 lat oraz 19-letnia kobieta.

Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli również samochód jednego z zatrzymanych – audi Q7 o wartości ponad 100 tys. zł. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty dotyczące siedmiu oszustw. Straty w tych przypadkach przekraczają 900 tys. zł. Za oszustwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, z uzyskanych informacji wynika, że zatrzymane osoby odpowiadać mogą za kilkaset prób oszustw i kilkadziesiąt dokonanych przestępstw. Policjanci planują kolejne zatrzymania w tej sprawie.

/policja.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!