Europa Wiadomości

W Finlandii podwyższono stopień zagrożenia terrorystycznego. Zdaniem policji zagrożenie atakiem nigdy nie było tak wysokie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Finlandii wprowadzono podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego. Minister spraw wewnętrznych Paula Risikko zapewniła, iż służby tego kraju są w pełni gotowe do działania. Podobna sytuacja jest także we Francji, gdzie od ubiegłego roku wszystkie służby są w stanie podwyższonego ryzyka.

Fińska policja bezpieczeństwa SUPO poinformowała, że zagrożenie terroryzmem w Finlandii jest wysokie jak nigdy przedtem. Obecnie poziom zagrożenia został podwyższony do 2 w czterostopniowej skali.

– Dobrze, że taka skala została wprowadzona – uznała szefowa MSW Paula Risikko. Dodała też, że dzięki niej można porównać stan zagrożenia kraju z innymi państwami europejskimi.

Szef MSW zapewniła jednak, że podwyższenie poziomu zagrożenia terrorystycznego nie jest spowodowane konkretnym zdarzeniem, lecz analizą informacji, jakie są w posiadaniu SUPO.

Na lata 2018-21 rząd przeznaczył dodatkowe 100 milionów euro na poprawę bezpieczeństwa kraju. Ok. 10 milionów z tej kwoty zostanie przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa na granicy z Rosją i na lotnisku Helsinki-Vantaa.

Obecnie w Finlandii jest ok. 350 osób, które wg. władz mogą być potencjalnie zaangażowane we wspieranie organizacji terrorystycznych. Warto dodać, że w Niemczech takich osób jest ponad 4 tysiące.

Źródło: dzenniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!