Wiadomości

W Egipcie znaleziono 59 starożytnych sarkofagów z mumiami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Egipcie, na południe od Kairu, archeolodzy odkryli wyjątkowe miejsce pochówku. Badacze znaleźli 59 starożytnych, świetnie zachowanych sarkofagów ze zmumifikowanymi szczątkami – donosi RMF.

Na terenie nekropolii w Sakkarze badacze znaleźli 59 nieznanych wcześniej sarkofagów. Zdaniem ministra turystyki i starożytności Egiptu Chalida al-Ananiego, pochówek ma ponad 2,6 tys. lat, ale jest świetnie zachowany.

Sarkofagi są ozdobione malunkami i pokryte licznymi hieroglifami. W środku jednego z nich znaleziono zmumifikowane szczątki. Sekretarz Rady Najwyższej ds. Starożytności Mostafa Waziri powiedział, że według wstępnych ustaleń sarkofagi zostały zrobione dla kapłanów, wysokich urzędników i elit żyjących w okresie Późnej Epoki (664-525 p.n.e.).

W okolicy znaleziono także 28 statuetek boga Ptaha i 35-centymetrową statuetkę z brązu boga Nefertum. Na posążku znajduje się podpis sugerujący, że należała ona do kapłana Badi-Amuna. Natrafiono także na zmumifikowane węże, ptaki, skarabeusze i inne zwierzęta.

Położona kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Kairu Sakkara jest rozległym cmentarzem, który funkcjonował przez ponad 3 tys. lat. Miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie Sakkary znajduje się też wybudowana około 4700 lat temu piramida Dżesera – najstarsza w Egipcie i jedna z najstarszych na świecie.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!