Wiadomości

W domach pomocy społecznej 311 osób zarażonych koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na 80 tys. osób w Domach Pomocy Społecznej zarażonych jest 311 osób – poinformowała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Do Domów Pomocy Społecznej dostarczono środki ochrony. Sytuacja jest pod kontrolą, przyczyniają się do tego działania rządu – zapewniała M.Maląg. – Mamy 824 DPS-y, obecnie 24 domy w kwarantannie – wyliczała.

Na 80 tys. osób w DPS-ach zakażonych koronawirusem jest 311 osób, co stanowi 0,39 proc. ogółu mieszkańców we wszystkich domach pomocy społecznej – wskazywała minister.

– Wspieramy samorządy w opanowaniu sytuacji w domach pomocy społecznej. Wspieramy instytucje finansowo i zaopatrujemy w środki higieny. Przeznaczyliśmy dodatkowe 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na dofinansowanie bieżącej działalności DPS-ów – powiedziała Maląg.

Minister wskazywała, że można przeznaczyć 1 mld zł z funduszy Europejskiego Funduszu Społecznego na działania zapewniające zdrowia i bezpieczeństwo osób w DPS-ach i domach dziecka. Dodała, że już 125 mln zł zostało uruchomione i przeznaczone przez samorządy na zakup sprzętu i dofinansowanie wynagrodzeń osób, które pracują w DPS.

– Przekazaliśmy marszałkom województw rekomendacje, dzięki którym mogą przeznaczyć nawet 1 mld zł z funduszy europejskich na ochronę przed koronawirusem osób przebywających w domach pomocy społecznej i pracowników tych placówek – wyjaśniała minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Czytaj też:

Pacjenci i pracownicy zakładów opieki w Nowogrodźcu zakażeni koronawirusem

/politykazdrowotna.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!