Wiadomości

W Czechach odkryto grób wojownika z czasów rzymskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W południowo-wschodniej części Czech odkryto bogato wyposażony grób wojownika pochodzący z II wieku, należący prawdopodobnie do plemiennego wodza – informuje serwis internetowy Radio Prague.

Unikalnego odkrycia dokonano przypadkowo podczas prac ziemnych przy budowie kanału odpływowego dla wody deszczowej w mieście Uhersky Brod, kiedy operator koparki zauważył, że łyżka koparki uderzyła w coś twardego – jak się później okazało, w starożytną patelnię z brązu – i zatrzymał maszynę.

Na miejsce odkrycia wezwano archeologów z muzeum w Uherskim Hradisciu, którzy szczegółowo zbadali stanowisko i ustalili, że znajduje się tu miejsce pochówku wojownika z okresu rzymskiego.

Jak poinformował archeolog Tomasz Chrastek w bogato wyposażonym grobie w II wieku pochowano prawdopodobnie plemiennego wodza. Obok szczątków zmarłego w grobie umieszczono zestaw naczyń z brązu oraz broń.

Według ekspertów wszystkie przedmioty znajdujące się w odkrytym grobie nie są wyrobami lokalnymi, lecz pochodzą z obszaru Cesarstwa Rzymskiego.

Grób wojownika z okresu rzymskiego w Uherskim Brodzie jest pierwszym znaleziskiem tego rodzaju na obszarze wschodnich Moraw.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!