Europa Wiadomości

W Bułgarii przewoźnicy spalili ciężarówkę w ramach protestu przeciwko nowym przepisom UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal polsatnews.pl właściciele bułgarskich firm transportowych, przeciwni nowym przepisom UE ws. przewoźników drogowych, spalili w czwartek w Płowdiwie dużą ciężarówkę. – To nasza odpowiedź dla Brukseli, nasza przyszłość. Czekamy na falę upadłości”- powiedział jeden z protestujących.

Jeżeli budzące kontrowersje regulacje zostaną definitywnie przyjęte i wejdą w życie, taki sam los czeka całą naszą branżę – powiedział szef jednego ze stowarzyszeń przewoźników Jordan Arabadżijew.

– Chodzi o najbardziej skandaliczny projekt ustawy w całej historii Parlamentu Europejskiego. Tyle razy był odrzucany, co świadczy, że coś z nim nie jest w porządku. Jest to protekcjonistyczny dokument, który dzieli Europę na dwie. Wciąż jednak mamy nadzieję, że rozum zwycięży – dodał.

Według stowarzyszenia bułgarskich przewoźników branża zatrudnia ponad 120 tys. osób. Ewentualne wejście w życie nowych przepisów ich zdaniem zmusi części mniejszych firm do ogłoszenia upadłości, nasili trudności finansowe dużych spółek i zmusi je do zmniejszenia zatrudnienia. Przewoźnicy przekonują, że unijne przepisy zagrażają normalnemu życiu prawie 500 tys. osób, w tym zatrudnionych w branży i ich rodziny.

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. Sprawa dotyczy kontrowersyjnych regulacji niekorzystnych dla Bułgarii, Rumunii, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zakładających m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Przyjęcie regulacji forsują natomiast kraje zachodniej Europy, m.in. Francja.

Przyjęte przez PE propozycje będą teraz przedmiotem negocjacji z krajami członkowskimi UE i Komisją Europejską. Z tych rozmów ma wyłonić się ostateczny kształt przepisów.

Czy myślicie, że podobne protesty czekają na s również w Polsce? Piszcie w komentarzach.

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!