Felietony

W Biebrzańskim Parku Narodowym zaczynają się wiosenne przeloty ptaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żurawie, wędrujące na północ Europy gęsi, pierwsze czajki można już zaobserwować na rozlewiskach w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Biebrzański PN jest największym parkiem narodowym w Polsce. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych, wiele rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. Wiosną jest miejscem odpoczynku i żerowisk dla ptaków wędrujących z południa na północ Europy.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk powiedział PAP, że można mówić o początkowej fazie ptasich przelotów.

“To taki pierwszy etap, kiedy rozpoczynają przeloty gęsi i to te gęsi, które lecą dalej (na północ), czyli zbożowe, białoczelne. Już są i nasze gęgawy” – powiedział Grygoruk. Dodał, że są też czajki, żurawie. “Oczywiście jeszcze nie wszystkie, pojawiają się kaczki. Świstuny już były obserwowane” – mówi Grygoruk i dodaje, że to wciąż “forpoczta” tego, co będzie się działo w najbliższych tygodniach.

Nie widziano jeszcze batalionów, rycyków krwawodziobych, wodniczki, które przylecą znacznie później, gdy będą już owady. “To musi korelować z pojawieniem się owadów, bo one muszą mieć co jeść” – dodaje Grygoruk. Żurawie i gęsi żerują na polach, łąkach, na oziminach.

Biebrzański Park Narodowy podkreśla, że o tym, co będzie się działo dalej w dużej mierze będzie decydować pogoda.

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego obecnie woda na rozlewiskach utrzymuje się na poziomach “nieco ponad średnich”. Poziom wody jednak spada, choć o tej porze roku powinien rosnąć – ocenia Grygoruk. “Niedobrze, bo woda jeszcze powinna przybierać” – mówi. Dodaje, że nie ma śniegu, nie pada też deszcze. Według niego może to prognozować suchy rok.

Nauka w Polsce – PAP
autor: Izabela Próchnicka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!