Wiadomości

W Belgii zburzą zabytkowy kościół, by wybudować „neutralne dla klimatu centrum spotkań”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najcenniejszym zabytkiem architektonicznym, zachowanym w Kerkhove, w belgijskiej Flandrii, jest neogotycki kościół św. Amanda wybudowany w 1872 r. Władze gminy Avelgem właśnie podjęły decyzję o kupieniu go od rady parafialnej i zburzeniu, aby na jego miejscu wybudować nowoczesne „centrum spotkań”. Pani burmistrz, która firmuje tę decyzję, rządząca w imieniu lokalnego ugrupowania, wywodzi się z formalnie chrześcijańskiej partii CD&V. Parafianie dowiedzieli się o całej sprawie tydzień temu.

Choć nabożeństwa w kościele św. Amanda są obecnie sprawowane rzadko, to kult Boży nie został oficjalnie zlikwidowany. Kościół wymaga remontu, a jego koszty oszacowane zostały na 2,4 mln euro. Wierni nie są w stanie go sfinansować. Rada parafialna zdecydowała sprzedać kościół gminie, a ta postanowiła go wyburzyć. Pierwotny pomysł zakładał przebudowanie kościoła na „centrum spotkań”, ale ze względu na znaczny koszt remontu oraz późniejszej eksploatacji i ogrzewania zabytkowej budowli stwierdzono, że wybudowanie nowego, „neutralnego dla klimatu” budynku opłaci się lepiej.

Dzięki temu będzie można zlikwidować obecne centrum spotkań, również wymagające remontu. Zamiast dwóch starszych budynków, w tym jednego zabytkowego, jeden klimatycznie neutralny… Roześmiane twarze włodarzy gminy Avelgem, którzy sfotografowali się we wnętrzu kościoła dla potrzeb prasy, mówią wyraźnie, że zrobili świetny interes!

Więcej:
https://adoptkhol.blogspot.com/2019/11/wadze-gminy-w-belgii-zburza-zabytkowy.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!