Wiadomości

Koło Kolbuszowej odnaleziono fragmenty niemieckiej rakiety V2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Działaczom Stowarzyszenia Historycznego Perkun w Trześni oraz Relic Hunter z Przemyśla udało się odnaleźć głowicę i inne fragmenty rakiety V2. Rakieta, której fragmenty znaleziono w sobotę, została wystrzelona w czasie II wojny światowej z pobliskiego poligonu Blizna. Fragmenty wydobytej V2 trafią do Parku Historycznego „Blizna”.

Akcję wydobywczą w sobotę przeprowadzili członkowie Relic Hunter oraz Stowarzyszenia Historycznego Perkun w Trześni. Prace prowadzone były cały dzień, w trudnym, podmokłym terenie. Konieczne było użycie koparki.

– Największe podziękowania należą się jak najbardziej Perkunowi z Trześni, ponieważ to był ich strzał. Gratulacje panowie za tak piękny kawałek naszej podkarpackiej historii — piszą członkowie Relic Hunter.

Znalezienie szczątków V2, w tym tak dużych fragmentów jak głowica bojowa, to rewelacja na skalę światową. Projekt budowy rakiety był utrzymywany w ścisłej tajemnicy. Niemcy bardzo dbali o to, aby po próbach poligonowych, wszystkie pozostałości sprzątać. W Niwiskach jednak nie poradzili sobie.

– Udało się nam to, co nie wyszło Niemcom. Wydobyliśmy sporo fragmentów V2. Radość jest wprost nie do opisania. Wynagrodziło to cały dzień kopania, w trudnym, podmokłym terenie — mówi portalowi nowiny24.pl Jacek Dzik, szef Relic Hunter.

/nowiny24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!