Europa Wiadomości

W Belgii powstanie kobieca jednostka wojskowa…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal wp.pl w belgijskiej armii powstanie jednostka specjalna, do której będą należeć wyłącznie kobiety. Jak donosi radio RTBF, uruchomienie jednostki zaplanowano na koniec 2019 roku lub początek 2020 roku.
Powodem utworzenia takiej jednostki jest chęć zwiększenia liczby kobiet aktualnie pracujących w belgijskiej armii. Obecnie 7,8 procenta z 27 tysięcy służących w wojsku to kobiety, z czego 863 służy w terenie, a 601 w siłach powietrznych. 13,9 proc. belgijskiej kadry oficerskiej to płeć piękna.

Pierwsza rekrutacja kobiet do wojska w Belgii odbyła się w 1975 roku. Do tego momentu mogły być powoływane jedynie w czasie mobilizacji.

Osoby, które się zdecydują na służbę wojskową i nie mają skończonych 24 lat, przechodzą przez rok początkowe szkolenie. Potem trafiają do wybranej przez siebie jednostki wojskowej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy wojskowi mogą zrezygnować ze służby, jeśli sami stwierdzą, że się do niej nie nadają. Muszą tylko powiadomić o tym komendę z trzydniowym wyprzedzeniem. Przepisy te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Armia Belgii jest armią zawodową. Od 2010 roku służba wojskowa jest dobrowolna. Czas służby jest ograniczony do trzech lat (do czterech dla kandydatów na oficerów). Po tym czasie wojskowi kończą służbę lub kontynuują zawodowo.

Czy biorąc pod uwagę dzisiejszy standardy nie jest to aby seksizm? Piszcie w komentarzach.

Źródło: wp,pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!