Europa Wiadomości Wiara

W Bawarii rząd chce zakazać sędziom noszenia krzyży

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bawarski rząd chce zakazać sędziom noszenia jakichkolwiek symboli religijnych. Krzyż na ścianie w sali sądowej może wprawdzie zostać, ale już na todze sędziego – nie. To naruszałoby zdaniem władz zasadę neutralności światopoglądowej.

Wskutek postępującej islamizacji Niemcy, podobnie jak inne narody Europy zachodniej, borykają się problemem islamskich okryć głowy czy twarzy noszonych przez różnego rodzaju funkcjonariuszy publicznych. Niestety, niejako przy okazji rugowania symboliki muzułmańskiej ogranicza się także wolność chrześcijan.  Teraz dotyka to teoretycznie katolickiej Bawarii.

Jak zapowiedział w rozmowie z dziennikiem „Passauer Neue Presse” bawarski minister sprawiedliwości Winfried Bausback, wkrótce sędziowie i prokuratorzy w tym landzie nie będą mogli w czasie sprawowania swojej funkcji nosić żadnych widocznych symboli religijnych. Jako przedstawiciele niemieckiego państwa prawa „muszą podkreślić niezależność, neutralność i ścisłe przywiązanie do ustaw i prawa także w ten sposób – nie nosząc ubrania motywowanego religijnie lub światopoglądowo”, stwierdził dosłownie polityk. Jak tłumaczył, obywatele nie mogą mieć wrażenia, że sędzia lub prokurator mógłby kierować się w swojej pracy czymś innym, niż tylko obowiązującym prawem.

Oprócz sędziów i prokuratorów zmiany dotkną także innych pracowników sądowych, w tym referendarzy. Wyłącznie spod jego obowiązywania będą adwokaci, jako reprezentujący zasadniczo nie państwo, ale stronę w procesie.

Bausback zaznaczył wyraźnie, że nowe regulacje zakażą noszenia nie tylko islamskich chust, ale wszystkich symboli religijnych noszonych w sposób „zewnętrzny, wyraźnie widoczny”, które mogłyby „podważać neutralność, niezależność i wyłączne zorientowanie na porządek prawny”.

Jeżeli przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości chciałby nosić krzyż widoczny mimo założonej togi, będzie to odtąd niemożliwe.

Minister podkreślił przy tym, że na ścianach sal sądowych nadal będą mogły wisieć krzyże, będące „wyrazem tożsamości kulturowej Niemiec”. Jak dodał, prawo dotyka tylko ludzi, bo to oni, a nie ściany, ferują wyroki.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!