Wiadomości

W Argentynie odkryto szkielet olbrzymiego drapieżnego dinozaura

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Scientific Reports” informuje o odkryciu w Argentynie szkieletu olbrzymiego drapieżnego dinozaura, należącego do megaraptorów. Miał on mieć wysokość sięgającą trzech pięter i ważyć około sześciu ton. Był to więc największy spośród megaraptorów – ogromnych drapieżników, które w późnym okresie kredowym zamieszkiwały Amerykę Południową.

Maip macrothorax, bo tak nazwano odkrytego megaraptora, żywił się mniejszymi dinozaurami. Rozszarpywał je za pomocą długich na 40 cm szponów. Skamieniałość badał zespół pod kierunkiem Alexisa M. Aranciagi z Museo Argentino de Ciencias Naturales w Buenos Aires.

Ów ogromny dinozaur żył ok. 70 mln lat temu, a więc zanim jeszcze uformowały się Andy, w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Mierzył ok. 9-10 m długości, czyli dużo więcej niż inne gatunki z rodzaju Megaraptor.

Nazwa „Maip” nawiązuje do folkloru rdzennego patagońskiego ludu Aonikenk. Imię Maip nosiła mroczna postać, która miała przynosić śmierć, a pojawiała się w postaci mroźnego wiatru od strony Andów. Z kolei „macrothorax” odnosi się do dużej klatki piersiowej, której szerokość wynosiła ok. 1,2 m.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!