Europa Wiadomości

W angielskiej szkole usunięto z kolęd postać “Pana” Jezusa by nie urazić muzułmanów…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal pch24.pl nauczyciel z Wielkiej Brytanii postanowił na nowo napisać teksty do tradycyjnych, świątecznych kolęd, śpiewanych przez dzieci podczas bożonarodzeniowych jasełek. Z tekstów kolęd zniknęły określenia nowonarodzonego Zbawiciela mianem „Pana”, ponieważ w opinii nauczyciela, mogło to obrażać muzułmanów lub inne osoby nie będące chrześcijanami

W Whitehall Primary School na londyńskim przedmieściu Chingford, dyrektor Zakia Khatun ogłosiła, że wprowadzono zmiany w tradycyjnych świątecznych kolędach, aby „wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć” w jasełkach i innych bożonarodzeniowych wydarzeniach w szkole. Podkreślono, że w szczególności chodzi o uszanowanie muzułmanów, ale także osoby innych wyznań.

Słowa „nowy król urodził się dzisiaj” w jednej z kolęd zostały zastąpione słowami „dziecko urodzone dzisiaj”, a słowa „Jezus Zbawiciel” zostały zastąpione słowami „dzieciątko Jezus”. Usunięto także określenie „Pan”, które dotyczy nowonarodzonego Chrystusa.

Kiedy rodzice wyrazili zaniepokojenie cenzurą, Khatun broniła swojej decyzji mówiąc, że szkoła musi dostosować się do wszystkich uczniów. Dodała, że w zeszłym roku 60 dzieci nie uczestniczyło w świątecznej Mszy i śpiewaniu kolęd, które miały miejsce w pobliskim kościele parafialnym pw. Świętych Piotra i Pawła. Khatun zauważa, że to przekonania religijne nie pozwalały dzieciom na uczestniczenie w bożonarodzeniowej celebracji.

Matka dwójki z dzieci uczęszczających do Whitehall Primary School podkreśla, że decyzja dyrektor szkoły jest dyskryminacją zdecydowanej większości uczniów, którzy pochodzą z chrześcijańskich rodzin.

„Nie jestem sama. Nauczyciele i inni rodzice nie są z tego powodu zadowoleni. Moje dzieci były dyskryminowane i odmawiano im wolności wyrażania swojej wiary” – miała powiedzieć matka, która domaga się zdecydowanego postawienia w szkole na chrześcijańskie akcenty. „Chrześcijańska wiara i tradycja, które tak wiele znaczą dla tak wielu ludzi wszystkich pokoleń, są poświęcane i wyciszane w imię politycznej poprawności” – dodała.

Kobieta jest również zdania, że chrześcijanie nie otrzymują wystarczająco wiele szacunku w brytyjskim, wielokulturowym społeczeństwie. Matka zwróciła uwagę na zaskoczenie ich dzieci, które dowiedziały się w szkole, że kolędy zostają zamienione na „świąteczne piosenki”. „Byłam zszokowana. Jako rodzina chodzimy do kościoła, wspólnie się modlimy i świętujemy Boże Narodzenie jako narodziny Jezusa – Syna Bożego” – podkreśla.

Już niedługo w angielskich szkołach wszystkie dzieci będą musiały pościć w Ramadan…

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!