Gospodarka Polska Wiadomości

Polski rząd wprowadza nowy podatek cukrowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com podatek cukrowy to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Spowoduje, że do litra napoju z dodatkiem cukru producent dopłaci 70 gr. Gdy znajdą się w nim jeszcze inne substancje słodzące, to musi doliczyć dodatkowe 10 groszy.

Podatek cukrowy zakłada również, że w przypadku, gdy napój zawiera kofeinę, taurynę lub guaranę opłata wzrośnie o 20 gr.

Coca-Cola zawiera cukier i kofeinę. Za litr napoju producent będzie musiał więc zapłacić dodatkowo 90 gr. Butelki w sklepach mają pojemność 850 ml, w związku z tym napój będzie kosztował 3,95 zł zamiast 3,19 zł obecnie (wzrost o 76 gr).

Coca-Cola zero nie zawiera cukru, ale ma w składzie trzy substancje słodzące: cyklaminiany, acesulfam K, aspartam. Zatem litr tego napoju także podrożeje… równo o złotówkę – z 4,35 zł do 5,35 zł.

Fanta z tytułu opłaty cukrowej będzie kosztowała producenta więcej o 80 gr. Napój ten zawiera, oprócz cukru, także cyklaminiany i sacharyny. Cena za jeden litr wzrośnie więc z 3,50 zł do 4,30 zł.

Napój 3 Cytryny firmy „Zbyszko” zawiera acesulfam K, sacharyny oraz cukier. Z tego powodu opłata dla producenta wzrośnie o 80 gr za jeden litr. Butelka o pojemności 1,75 l będzie kosztowała 4,39 zł zamiast obecnych 2,99 zł.

Opłata cukrowa będzie najbardziej bolesna dla producentów napojów energetycznych. Monster zawiera taurynę, cukier, syrop glukozowy i maltodekstrynę. Jeden litr kosztował będzie producenta o 1 zł więcej. Cena zwiększy się z 7,99 zł do prawie 9 zł.

Red Bull ma w składzie sacharozę i glukozę, a także taurynę i kofeinę. Litr tego napoju zwiększy cenę o 1 zł. Puszka 250 mililitrów podrożeje o 25 gr – z 4,99 zł na 5,24 zł.

Zakładając, że producenci wezmą część kosztów podatku cukrowego na siebie, ceny wzrosną początkowo w nieco mniejszym stopniu. Jest natomiast mało prawdopodobne, aby sytuacja taka utrzymywała się przez dłuższy czas.

Socjalizm pełną gębą…

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!