Świat Wiadomości

W Afryce rośnie liczba ateistów. Domagają się własnego święta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl w Afryce, gdzie systematycznie rośnie liczba chrześcijan i muzułmanów, wzrasta również aktywność ateistów i kręgów z nimi związanych.

Ateistyczna aktywność jest szczególnie zauważalna w Kenii, gdzie chrześcijaństwo wyznaje 80 proc. społeczeństwa, a islam około 15 proc. W tym położonym na wschodzie Afryki kraju grupa ateistów przeprowadziła kilka krzykliwych akcji mających na celu wprowadzenie do kalendarza nowego święta – dnia ateisty, który miałby przypadać na 17 lutego. Pojawiły się nawet zawołania, żeby ewentualny „dzień ateisty” stał się… głównym świętem państwowym Kenii!

– Tylko w ten sposób wzrośnie wiedza i świadomość Kenijczyków o swoich rodakach – ateistach – oświadczył stojący na czele jednej z grup ateistycznych Harrison Mumya. Aktywista od dłuższego czasu nawet nie ukrywa, że jednym z celów jego ugrupowania jest stworzenie cyklicznej imprezy o nazwie „Marsz bezbożnych”, która pokazałaby społeczeństwu kenijskiemu… ułomności chrześcijan. – Chcemy uświadomić naszym rodakom znaczenie racjonalizmu i humanistycznego podejścia do kwestii moralności – powiedział Mumya.

Ateiści w Kenii liczą, że pod koniec roku 2018 ich ugrupowania tylko w tym kraju będą zrzeszać 700 osób, co ich zdaniem jest ogromnym sukcesem w porównaniu np. z rokiem 2014, kiedy takich osób takich było 60.

Coraz aktywniejsi są też ateiści w Nigerii. Powstało tam kilka wpływowych stowarzyszeń ateistycznych. Domagają się one m.in. świeckiego państwa i uważają, że ingerencja instytucji kościelnych „niszczy zręby młodej państwowości”. – Pragniemy wpoić naszym władzom i rodakom, że jedynie prawdy udowodnione naukowo mają jakikolwiek sens – stawierdził Calistus Igwilo z Nigeryjskiego Stowarzyszenia Ateistycznego.

Ateiści aktywizują się i organizują także w innych krajach na południe od Sahary. Szczególnie dotyczy to Ghany, RPA, Zimbabwe i Ugandy.

I co wy na to?

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!