Wiadomości

Von der Leyen zapowiedziała obowiązkowe ograniczenie zużycia energii w UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja Europejska zaproponuje obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej na terenie Unii Europejskiej w godzinach szczytu.

Komisja Europejska zaproponuje próg cenowy rosyjskiego gazu, a także obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej UE w godzinach szczytu – przekazała w środę podczas konferencji prasowej Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wśród propozycji przedstawiła ponadto wprowadzenie limitu przychodów spółek produkujących energię elektryczną po niskich kosztach w Unii Europejskiej, a także “wkład solidarnościowy” firm paliw kopalnych. Jak argumentowała “wszystkie źródła energii muszą pomóc w rozwiązaniu tego kryzysu”.

Polityk wskazała także na kwestię, o której dużo dyskutowano w ostatnim czasie. – Zaproponujemy pułap cenowy na rosyjski gaz. Musimy obciąć rosyjskie dochody, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny w Ukrainie – powiedziała von der Leyen, tłumacząc taki ruch tym, że Putin “manipuluje naszymi rynkami energetycznymi”.

Jak podała agencja informacyjna Reuters, z projektu dokumentu, który opracowała Komisja Europejska wynika, że Bruksela zakłada plan wprowadzenia unijnego pułapu 200 euro za megawatogodzinę ceny energii elektrycznej z generatorów, które nie są zasilane gazem.

KE opracowuje w tym zakresie środki nadzwyczajne, aby tej zimy obniżyć rosnące koszty gazu i elektryczności. Projekt propozycji Komisji, zawiera również cel dla krajów, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10 proc. każdego miesiąca w porównaniu z tym samym okresem w ciągu ostatnich pięciu lat.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!