Wiadomości

Gazprom wydał komunikat ws. importu gazu przez UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od początku tego roku import rosyjskiego gazu przez kraje UE spadł prawie o połowę – poinformował Gazprom.

“Od początku roku kraje Unii Europejskiej zmniejszyły dostawy rosyjskiego gazu na swój rynek o 48 proc., a uwzględniając Wielką Brytanię o 49 proc.” – podał Gazprom w środowym komunikacie. Wcześniej Rosjanie całkowicie zawiesili dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1 do Niemiec, argumentując, że podczas prac konserwacyjnych w zeszłym tygodniu wykryto wyciek oleju.

Prezydent Rosji Władimir Putin odrzuca zarzuty, jakoby Moskwa używała gazu jako broni do przełamania sprzeciwu Zachodu wobec inwazji na Ukrainę. Według rosyjskiego prezydenta Nord Stream 1 nie działa przez sankcje, które wpływają na dostawy części zamiennych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę propozycje KE dotyczące wyjścia z kryzysu energetycznego w Unii Europejskiej. Komisja Europejska sugeruje wprowadzenie limitu dla rosyjskich cen gazu ze względu na gwałtownie rosnące ceny energii elektrycznej. Możliwość ustalenia limitu dla gazu nierosyjskiego, w tym skroplonego gazu ziemnego LNG, jest wciąż analizowana. Bruksela obawia się, że sprzedawcy przekierują paliwo do innych krajów.

– To absolutnie głupie rozwiązanie. Nie przyniesie nic dobrego tym, którzy podejmą taką decyzję – powiedział o propozycji KE prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.

Putin podkreślił, że istnieją wiążące zobowiązania w kontraktach na dostawę surowców i że strona rosyjska jest gotowa je wypełnić. – Ale jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje natury politycznej, które są sprzeczne z umowami, to po prostu nie będziemy ich przestrzegać – stwierdził rosyjski prezydent, cytowany przez agencję TASS.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!