Wiadomości

Von der Leyen udaje się do Azerbejdżanu, aby zawrzeć nową umowę na import gazu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się w poniedziałek z azerbejdżańskimi urzędnikami w Baku i ma sfinalizować umowę o zwiększeniu importu gazu ziemnego do UE.

Umowa pomogłaby UE zmniejszyć jej zależność od rosyjskiego, a także mogłaby rozwiązać obawy dotyczące jego dostaw zwiazane z wstrzymanie jego przesyłu gazociągiem Nord Stream 1. Oficjalnie chodzi o planowaną konserwację, przy czym prace mają potrwać do końca tego tygodnia, ale rosyjskie MSZ poinformowało, że przyszłość gazociągu wiąże się z sankcjami wobec Moskwy.

Proponowana umowa między Baku a Brukselą zwiększyłaby dostawy gazu do UE Południowym Korytarzem Gazowym. „Strony dążą do wspierania dwustronnego handlu gazem ziemnym, w tym poprzez eksport do Unii Europejskiej Południowym Korytarzem Gazowym co najmniej 20 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do 2027 r.,” – zapisano w dokumencie.

W ubiegłym roku gazociągiem przetransportował do UE 8 mld metrów sześciennych gazu. Planowany wzrost wymagałby od Azerbejdżanu zwiększenia krajowej produkcji gazu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!