Zespół archeologów z kilku ośrodków naukowych Hiszpanii odkrył u podnóży Pirenejów, w północno-zachodniej części kraju, ruiny miasta wybudowanego przez Rzymian. Było ono zamieszkane pomiędzy I a V w. n.e.
Autorzy badania wyjaśnili, że odkryte dotychczas na stanowisku El Forau de la Tuta, w Aragonii, ruiny dowodzą, iż znalezisko to jest dawnym kompleksem miejskim o dużych rozmiarach “zupełnie nieznanym” naukowcom.
Z odnalezionych pozostałości rzymskiego kompleksu wynika, że na jego terenie znajdowały się m.in. ulice, system wodociągów, szalety miejskie, a także sauny.
Według zespołu archeologów, m.in. z uniwersytetów w Saragossie, Salamance i politechniki w Madrycie, w nowo odkrytym mieście rzymskim, posiadającym “budowle monumentalnych rozmiarów”, znajdowała się również świątynia.
Z ustaleń naukowców wynika, że nieznany ośrodek Rzymian zlokalizowany był na szlaku pomiędzy dzisiejszymi miastami Huesca i Pampeluna na terenie o wielkości około 4 hektarów. Badacze nie wykluczają, że jego powierzchnia mogła być większa.
Zdaniem hiszpańskich archeologów istnieją dowody na to, że po upadku miasta w V w. cztery stulecia później na jego miejscu funkcjonowała przez co najmniej pięć wieków osada o nazwie Artede.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!