Świat Wiadomości

USA: Wikariusz apeluje do księży o odmawianie pochówku homoseksualistom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wikariusz generalny diecezji Madison w amerykańskim stanie Wisconsin, James Bartylla wysłał komunikat do księży dotyczący postępowania w kwestii pogrzebów dla osób w związkach homoseksualnych. W komunikacie z 21 października wezwał do przyglądania się tym sprawom z niezbędną roztropnością. Dodał, że w pewnych przypadkach, zgodnie z prawem kanonicznym można odmówić kościelnego pogrzebu dla jawnych grzeszników, aby uniknąć zgorszenia.

Zgodnie z komunikatem księża podejmujący decyzję o ewentualnym pochówku powinni skoncentrować się przede wszystkim na minimalizacji zgorszenia i ryzyka osłabienia nauczania Kościoła katolickiego w „kwestii świętej doktryny i prawa naturalnego”.

Przy podejmowaniu decyzji o zgodzie na pogrzeb lub odmowie tegoż, należy wziąć pod uwagę to czy zmarły homoseksualista promował „gejowski styl życia” oraz czy wykazywał przed śmiercią oznaki skruchy. Nawet jednak jeśli zgoda na pogrzeb zostanie udzielona, to zabronione jest wspominanie o homoseksualnym partnerze podczas kazania, przemówień księży czy na kartkach modlitewnych.

Według rzecznika diecezji wspomniany komunikat nie stanowi jej „oficjalnej polityki”, ale pozostaje w zgodzie z poglądami biskupa. Podkreślił, że wikariusz generalny przesłał komunikat w cotygodniowej korespondencji mailowej.

Komunikat, wbrew intencjom jego autora, wyciekł do prasy w ostatnią niedzielę. W mediach społecznościowych skrytykował go ojciec James Martin SJ. Ten duchowny znany jest ze swojej promocji homoseksualizmu. Jego homo-propaganda wykracza poza sfery kościelne. Mimo to nadal pełni funkcję konsultora watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji.

Wytyczne wikariusza generalnego diecezji Madison nie są jedynymi tego typu komunikatami w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Pete Baklinski na Life Site News, latem 2017 roku biskup Illinois Thomas Paprocki ogłosił, że osoby w związkach homoseksualnych nie mogą przystępować do Komunii świętej ani korzystać z katolickiego pogrzebu, o ile nie wyrażą oznak pokuty przez śmiercią. Wcześniej podobne wytyczne wydali arcybiskup Oregon Alexander Sample i arcybiskup Filadelfii Charles Chaput.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wierni, a także katechumeni posiadają prawo do pogrzebu kościelnego. Ponadto biskup może dopuścić do jego odprawienia dla dzieci zmarłych przed chrztem, jeśli rodzice pragnęli ich przyjęcia na łono Kościoła. W szczególnych przypadkach pogrzebu można jednak odmówić. Jak czytamy w KPK:

„Kan. 1184 – § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:

1. notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;

2. osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;

3. inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych”.

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!