Wiadomości

Parlament Katalonii w głosowaniu opowiedział się za niepodległością regionu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Deputowani parlamentu Katalonii zebrali się w piątek, by ustosunkować się do propozycji rządu centralnego, który na mocy artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji chce ograniczyć autonomię regionu. W tajnym głosowaniu, które zbojkotowały partie opozycyjne, lokalni parlamentarzyści opowiedzieli się za niepodległością Katalonii. 

Wniosek w sprawie głosowania nad deklaracją niepodległości został złożony przez rządzącą w Katalonii proniepodległościową koalicję „Razem na Tak” (Junts pel Si) i jej sojuszników ze skrajnie lewicowej Kandydatury Jedności Ludowej (CUP). Deputowani z Junts pel Si i CUP dysponują niewielką większością w katalońskim parlamencie. Głosowanie było tajne. Zbojkotowała je opozycja, czyli socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos. Ostatecznie za wnioskiem głosowało 70 deputowanych, przeciw było 10, a dwóch wstrzymało się od głosu.

W hiszpańskim Senacie trwa tymczasem posiedzenie, by zatwierdzić przedstawione w ubiegły weekend propozycje rządu centralnego w sprawie Katalonii. Mają one na celu ograniczenie autonomii Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!