amunicja
Świat Wiadomości

USA przekazują Ukrainie zakazaną konwencjami broń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zatwierdził dostawy amunicji kasetowej dla Ukrainy. Broń ta została zakazana w 2008 roku.

Jak pisze Washington Post, USA postanowiły przekazać Urainie amunocję kasetową. To radykalne posunięcie podyktowane jest brakiem wiekszych sukcesów ukraińskiej kontrofensywy. Decyzja jest kontrowersyjna, gdyż w wielu krajach amunicja tego rodzaju jest zakazana i uważana za poważne zagrożenie dla ludności i środowiska nawet wiele lat po zakończeniu działań zbrojnych.

O tym, że władze USA zdecydują się na dostarczenie Ukrainie amunicji kasetowej, amerykańskie media informowały już wcześniej, a w przestrzeni medialnej toczyła się zacięta dyskusja ze względu na kontrowersje dotyczące tego rodzaju broni.

Amunicja kasetowa wchodzi w skład pocisków artyleryjskich, głowic bomb i rakiet. Wystrzeliwana jest przez działa, wyrzutnie rakietowe lub zrzucane z powietrza. Pociski tego typu zawierają w swoim wnętrzu setki małych bomb, przez co mogą razić cele na większym obszarze. Broń tego rodzaju potrafi rozproszyć się na terenie nawet pięciokrotnie większym niż w przypadku standardowego rodzaju amunicji odłamkowej. Z uwagi na ten fakt przez wielu oceniana jest jako niebezpieczna – przede wszystkim dla ludności cywilnej i to przez wiele lat po wystrzeleniu (niewybuchy).

Z uwagi na zagrożenia, jakie wiążą się z wykorzystaniem tej broni, setki państw zdecydowało się na podpisanie w 2008 roku Konwencji o zakazie używania amunicji kasetowej. Międzynarodową umowę przyjęto w Dublinie, po czym weszła w życie 1 sierpnia 2010 roku.

Obecnie stronami Konwencji jest 106 państw – wśród nich jest większość państw Unii Europejskiej, Wielka Brytania, Norwegia, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, RPA i Meksyk. Stronami nie są jednak zaangażowane w omawiane działania USA, Ukraina i Rosja.

Polecamy również: Upamiętnienie Rzezi Wołyńskiej: we Wrocławiu wymówiono organizatorom salę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!