papież Franciszek
Świat Wiadomości

Papież Franciszek: Kościół był niemoralny, doktryna ma być „różnorodna”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Doktryna w Kościele ma być różnorodna”. “Trzeba zerwać z „niemoralnymi metodami dawnego Kościoła” – tego typu tezy zawarł papież Franciszek w liście do nowego prefekta Dykasterii Nauki Wiary, abp. Victora Manuela Fernándeza.

Papież Franciszek nie od dziś znany jest z osobliwego podejścia do doktryny Kościoła. Z kolei abp Victor Manuel Fernández to duchowny, który blisko współpracuje z Franciszkiem od wielu lat. Teraz został przez papieża mianowany prefektem Dykasterii Nauki Wiary.

Jak informuje portal pch24.pl, 1 lipca papież wysłał do abp. Fernándeza list, w którym wyłożył pryncypia, jakich zgodnie z jego wolą arcybiskup ma trzymać się w czasie sprawowania swojego urzędu. Lektura listu jest głęboko szokująca: wskazuje na fundamentalne zerwanie z dotychczasową rolą La Supremy, najwyższego watykańskiego urzędu doktrynalnego. Dotąd Kongregacja/Dykasteria Nauki Wiary dbała o czystość doktryny walcząc z rozmaitymi herezjami. Teraz z tym koniec; papież uznał to za „niemoralne”. Odtąd Dykasteria ma czuwać nad krzewieniem… różnorodności doktrynalnej. Wróg, napisał Franciszek, jest tylko jeden: „zimna” teologia pisana „przy biurku”, która głosi „prymat idei nad rzeczywistością”. Ją trzeba bezwzględnie zwalczać.

Co ciekawe, papież zawarł w swoim liście 11 cytatów. Kogo cytował najczęściej? Samego siebie: aż 10 (sic!) odwołań to nawiązania do jego własnych dokumentów, z czego połowa do jego programowej adhortacji, Evangelii gaudium z 2013 roku. To w tamtym dokumencie Franciszek ogłosił po raz pierwszy „różnorodność doktrynalną”. List do abp. Fernándeza jest wielkim wezwaniem do tego, aby Dykasteria Nauki Wiary zajęła się zabezpieczaniem właśnie takiej różnorodności.

Cały dokument po angielsku dostępny jest tutaj.

NASZ KOMENTARZ: niestety, rewolucja skrajnej, totalitarnej lewicy, upatrującej wolności w tzw. “różnorodności”, w coraz większym zakresie dopada także warstwę przywódczą Kościoła katolickiego.

Polecamy również: Skandal wokół obchodów wołyńskich. “Odmówiono nam kompanii honorowej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!