Polska Wiadomości

Arcybiskup nasłał policję na ks. Isakowicza-Zaleskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan rodzin wołyńskich poinformował, że nie będzie brał udziału w polsko-ukraińskim nabożeństwie z okazji 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Dla niego i uratowanych z rzezi jest to sztuczne pojednanie, gdyż zgodnie z doktryną katolicką, nie może być przebaczenia, bez zadośćuczynienia za wyrządzone zło.

Arcybiskup nasłał na księdza policję. Do konfliktu doszło tuż po nabożeństwie, gdy uczestniczący w nim duchowni oraz przedstawiciele mediów, przenieśli się do pałacu arcybiskupiego. Zorganizowano tam konferencję prasową, podczas której miano ponownie mówić o rzekomym pojednaniu polsko-ukraińskim. Ks. Isakowicz-Zaleski próbował wejść na salę wraz z grupą osób, w tym ocalałym z rzezi wołyńskiej Antonim Dąbrowskim. pomimo sprzeciwu organizatorów.

Ostatecznie duchownemu udało się dostać na miejsce konferencji, gdzie rozłożył banner, na którym pokazane były szczątki ofiar ludobójstwa. Organizatorzy wezwali na salę funkcjonariuszy policji, którzy podjęli interwencję w związku z “nielegalnym zgromadzeniem” i “zakłócaniem wydarzenia”.

-Różnych rzeczy się spodziewałem, ale nie tego, że urzędnicy Pałacu Arcybiskupów Archidiecezja Warszawska naślą policję na Rodziny Ofiar Ludobójstwa za ten transparent. Spisano mnie i p. Antoniego, którego w 1944 r. jako niemowlę uratowała matka. I to ma być ‘pojednanie i przebaczenie? – napisał na Twitterze ks. Isakowicz-Zaleski.

Po zakończeniu konferencji duchowny udzielił kkomentarza dla obecnych na wydarzeniu mediów.

-Jeżeli arcybiskup Szewczuk (z Ukrainy – przyp. red.) nie powie, że dokonano ludobójstwa, a jego księża w międzyczasie święcą pomniki zbrodniarzy, to nie ma żadnego pojednania. To jest pusty papier, który nic nie oznacza. Najpierw trzeba powiedzieć prawdę, wszyscy księżą biskupi, w Polsce i w Ukrainie dostali prośbę, powiedzieć prawdę o ludobójstwie. Drugie, pochować ofiary. Po trzecie, żeby cerkiew grekokatolicka zaprzestała gloryfikacji zbrodniarzy. Święcą pomniki Stepana Bandery, Romana Szuchewycza, SS Galizien. To są ci, którzy mordowali naszych krewnych – dodał.

Polecamy również: Upamiętnienie Rzezi Wołyńskiej: we Wrocławiu wymówiono organizatorom salę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!