Europa Wiadomości

Ursula von der Leyen znieważyła prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w mało dyplomatyczny sposób odrzuciła zaproszenie od Wołodymyra Zełenskiego do odwiedzenia Ukrainy – twierdzi portal Politico. Nie dość, że wymówiła się brakiem czasu, to zamiast odpowiedzieć Zełenskiemu osobiście, zrobiła to przez swojego podwładnego, co ma być dyplomatycznym afrontem.

Jak podało w środę Politico, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał von der Leyen list z zaproszeniem do Kijowa na obchody 30. rocznicy uzyskania przez Ukrainę niepodległości, a także na pierwszy w historii szczyt Platformy Krymskiej, inicjatywy do której Kijów przywiązuje wyjątkowe znaczenie, ponieważ jej celem jest mobilizacja międzynarodowego wsparcia dla ukraińskiej suwerenności nad Półwyspem Krymskim. Oba wydarzenia w Kijowie zaplanowano na 23 i 24 sierpnia br.

Okazuje się, że szefowa KE do Kijowa nie pojedzie. „Niestety przewodnicząca nie jest w stanie udzielić pozytywnej odpowiedzi na Pana zaproszenie ze względu na szczególnie trudny harmonogram w tych dniach” – odpisano prezydentowi Ukrainy z Brukseli w piśmie datowanym na 7 kwietnia, do którego dotarło Politico. Pisma nie podpisała jednak von der Leyen, ale szef jej gabinetu Björn Seibert, co ma być złamaniem protokołu i dyplomatycznym afrontem.

Jak zauważa Politico, powód odmowy von der Leyen budzi wątpliwości, ponieważ w sierpniu Bruksela i instytucje UE są prawie zamknięte z powodu wakacji. Odrzucenie zaproszenia Zełenskiego stawia pod znakiem zapytania zaangażowanie szefowej KE w okazywanie wsparcia dla Ukrainy, szczególnie w momencie zaostrzenia napięcia pomiędzy tym krajem a Rosją – uważa portal.

Odmowa von der Leyen dodatkowo komplikuje plany organizacji na Ukrainie posiedzenia Rady UE-Ukraina. Unijni urzędnicy zamierzali zorganizować je także w sierpniu, przy okazji szczytu.

Według Politico odrzucenie zaproszenia Zełenskiego uwydatnia konflikt i odmienne podejście do polityki zagranicznej między von der Leyen a przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Michel został zaproszony przez Ukraińców do udziału w sierpniowym szczycie w ubiegłym miesiącu podczas wizyty na Ukrainie i już zaproszenie przyjął.

Brak klasy…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!