Wiadomości

Ursula Von der Leyen odpowiada na krytykę ze strony papieża

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ursula von der Leyen napisała do papieża list, w którym reaguje na jego krytykę pod adresem Unii Europejskiej. 6 grudnia podczas konferencji prasowej Franciszek odniósł się do dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia i imion, które kojarzą się z chrześcijaństwem. Papież przypomniał, że w przeszłości w ten sam sposób postępowali naziści i komuniści, jednakże ich działania nie odniosły skutku. Jest to, jak stwierdził, anachronizm.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez francuski dziennik katolicki „La Croix”, Ursula von der Leyen przesłała do Franciszka krótki osobisty list. Zapewnia w nim, że zgodnie ze swymi traktatami Unia Europejska czerpie inspiracje z „dziedzictwa kulturowego, religijnego i humanistycznego Europy”. Zdaniem niemieckiej polityk to właśnie dziedzictwo umożliwia „świętowanie Bożego Narodzenia”. Podkreśla zarazem, że tradycje religijne i kulturalne w Europie stanowią integralną część różnorodności, którą Komisja Europejska aktywnie promuje.

Von der Leyen odnosi się również do drugiej krytyki papieża pod adresem Unii Europejskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami Franciszek wezwał bowiem Unię, by wróciła do ideałów ojców założycieli i uważała, by nie stała się narzędziem kolonizacji ideologicznej, bo jak stwierdził, mogłoby to doprowadzić do podziałów i upadku samej Unii. Franciszek podkreślił, że Unia powinna respektować każdy kraj z jego wewnętrzną strukturą, specyfiką i suwerennością. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła papieża, że zgadza się z jego wizją Europy, w szczególności w jego odniesieniu do ojców założycieli.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!