Wiadomości

“Polskie miasto” stało się całkowicie muzułmańskie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Miasto Hamtramck w stanie Michigan znane jest jako “Mała Warszawa”. W tym 23-tysięcznym miasteczku w 1969 roku odprawiał mszę ks. Karol Wojtyła. Pomnik Karola Wojtyły z rozpostartymi ramionami wciąż rzuca cień na to, co teraz nazywamy Parkiem Papieża, gdzie rozciąga się ogromny mural przedstawiający polskich tancerzy ludowych.

Od 99 lat każdy kolejny burmistrz był Polakiem. Epoka ta dobiegnie końca 2 stycznia, kiedy to nastąpi zaprzysiężony zostanie Amer Ghalib. W wyborach pokonał on Karen Majewski, która piastowała to stanowisko przez 16 lat.

Odtąd Hamtramck będzie pierwszym miastem w USA z muzułmańskim burmistrzem i radą miejską w 100% muzułmańską. Trzech radnych pochodzi bowiem z Jemenu, a dwóch z Bangladeszu. Jedyna radna, która urodziła się w USA i której rodzina żyje tam od pokoleń, Amanda Jaczkowski, przeszła na islam w 2012.

25% mieszkańców miasta to dziś Arabowie, przede wszystkim z Jemenu, 27% pochodzi z Azji, głównie z Bangladeszu. Polaków jest zaledwie 6%. „Myślę, że będzie dobrze!” – powiedziała Mara Popovska, kiedy myła włosy starszej klientce w salonie, który prowadzi od dziesięcioleci na głównej ulicy miasta. Ale mąż Popowskiej chce się wyprowadzić. „Nie ma już swoich przyjaciół” – powiedziała. “Więc on nie chce tu zostać.”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!