Wiadomości

Uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja w Warszawie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na pl. Zamkowym w Warszawie trwają uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

– Konstytucja 3 Maja stała się przełomem dla polskiej historii ustrojowej – podkreślił prezydent. Wcześniej w archikatedrze warszawskiej została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. – Nasza modlitwa to nie tylko dziękczynienie za Konstytucję 3 Maja, ale także dziękczynienie za całą troskę kolejnych pokoleń Polaków o zasadniczą ustawę – powiedział w homilii metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W mszy uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz premier Mateusz Morawiecki. Obecni byli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, członkowie rządu oraz mieszkańcy stolicy.

– Nasza modlitwa to nie tylko dziękczynienie za Konstytucję 3 Maja, ale także dziękczynienie za całą troskę kolejnych pokoleń Polaków o zasadniczą ustawę, na której budowane jest państwo, na której budowane jest całe prawodawstwo. Byliśmy w tym stuleciu świadkami wielu konstytucji małych, kolejnych konstytucji, które poszczególne pokolenia Polaków z troską dawały swojemu narodowi. Chcemy panu Bogu za to podziękować razem, wspólnie – mówił kard. Nycz.

W południe prezydent podczas uroczystości na placu Zamkowym wygłosi przemówienie. Zgodnie z zapowiedzią prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, będzie ono dotyczyć m.in. referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha wskazał, że należy spodziewać się ważnego wystąpienia prezydenta także w kontekście „spraw bieżących”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!