Wiadomości

„Litwin i Mazur bracia są… Nazwisko ich jedne jest: nazwisko Polaków” – gromkie brawa dla „Mazowsza” w Wilnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Litwin i Mazur bracia są: czyż kłócą się bracia o to, iż jednemu na imię Władysław, drugiemu Witowt? Nazwisko ich jedne jest: nazwisko Polaków” – pisał wielki Polak, wielki Litwin Adam Mickiewicz w czasach, gdy nikomu do głowy nie przychodziło, że nazwę „Litwa” zostanie zawłaszczona przez wrogów Polski.

Pomimo przesiedleń i administracyjnej lituanizacji, na Wileńszczyźnie, w sercu historycznej Litwy, polskość trwa. Dla wilników przyjazd zespołu „Mazowsze” był wielkim wydarzeniem. Gromkimi brawami na stojąco zakończył się w środę jego występ w Domu Kultury Polskiej w Wilnie . Był to pierwszy z trzech koncertów, jakie zespół przygotował dla wileńskiej publiczności z okazji obchodzonego w tym roku 70-lecia swego istnienia.

W środę Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego wystąpił z koncertem “Pieśni ludowe”. W czwartek, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, zespół weźmie udział w uroczystej mszy świętej w kościele Ducha Świętego w Wilnie, podczas której wykona III Litanię Ostrobramską Stanisława Moniuszki, Mszę Koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta i koncert pieśni sakralnych. W piątek natomiast odbędzie się koncert “Kalejdoskop barw polskich” w wileńskiej sali na ponad trzy tysiące miejsc; na scenie wystąpi 120 artystów.

– Nasz przyjazd do Wilna jest wyjątkowy i długo oczekiwany. Ostatni raz koncertowaliśmy tu przed 12 laty – powiedział na konferencji prasowej w środę dyrektor i dyrygent zespołu Jacek Boniecki.

Wskazał, że ten „przyjazd łączy się z wieloma rocznicami obchodzonymi w maju, a także z obchodzoną w tym roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 70. rocznicą powstania zespołu.

– W związku z tym chcemy pokazać polską kulturę i te nasze zdobycze przez 70 lat – powiedział Boniecki.

Początkowo „Mazowsze” zamierzało wystąpić w Wilnie z jednym dużym koncertem, ale – jak zaznaczył dyrektor zespołu – zainteresowanie było tak duże, że postanowiono rozbudować program pobytu. W czwartek, z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja, „Mazowsze” złoży też kwiaty na Cmentarzu na Rossie w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!