Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe premiera Jana Olszewskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Cała Polska żegna wielkiego Polaka, wielkiego patriotę, premiera Jana Olszewskiego. W całym kraju trwa żałoba narodowa. Będzie ona obowiązywać do soboty do godziny 19.00.

Od wczesnych godzin przedpołudniowych w piątek Polacy oddawali hołd Janowi Olszewskiemu. W Kancelarii Premiera, w holu głównym, wystawiona była trumna z ciałem zmarłego. Ci, którzy przyszli pożegnać premiera, wspominali go jako wielkiego patriotę, który z odwagą i poświęceniem służył Polsce i Polakom.

„Ten człowiek całe życie poświęcił Polsce – mówił jeden z mieszkańców Warszawy.

„Miał za mało czasu. Był bardzo dobrym premierem, ale w tamtym okresie zbyt dużo ludzi miało coś na sumieniu.” – tak zmarłego premiera wspominali ci, którzy pojawili się w KPRM.

Jan Olszewski – mąż stanu, człowiek sprawiedliwy i prawy. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Bronił opozycjonistów w procesach politycznych w PRL. Pełnił funkcję oskarżyciela posiłkowego w procesie zabójców błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz był pełnomocnikiem rodziny duchowego. Jan Olszewski to premier pierwszego prawdziwie antykomunistycznego rządu po 1989 roku.

– Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów. Budował wolną i solidarną Polskę w trudnym przełomowym czasie na fundamencie prawdy i sprawiedliwości. Zapłacił wysoką cenę za próbę dokonania rzeczywistej dekomunizacji i lustracji potrzebnych do oczyszczenia życia publicznego w postkomunistycznej Polsce. Premier Olszewski pokazał, że polityka wymaga wrażliwości. Tylko tak można zbudować wspólnotę, której częścią może poczuć się każdy obywatel. Jako szef rządu wierny był tradycyjnej powinności polskiego polityka, służbie narodowi, obywatelom i niepodległości państwa polskiego – wspomina premier Mateusz Morawiecki.

O godzinie 18.00 w sobotę w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży miała miejsce Msza święta w intencji byłego premiera.

– Teraz księga jego życia się zamyka, teraz księga jego życia się otwiera. Księga życia Jana Olszewskiego dla wielu będzie drogowskazem, dla innych przedmiotem sporu. Ale nawet ci, którzy nie podzielają poglądów w tej księdze wyrażonych, nie mogą odmówić jej autorowi miłości Ojczyzny i szlachetnej wielkości. A miłość Ojczyzny i szlachetna wielkość jest ponadczasowa, ponadnarodowa, jest uniwersalna – mówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej ks. bp Michał Janocha.

Po Eucharystii Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto przeszedł kondukt żałobny do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Tam trwa wieczorne modlitewne czuwanie przy trumnie zmarłego.

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Msza święta żałobna rozpocznie się o godzinie 11.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Tuż po niej kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej i byli powstańcy warszawscy. Następnie doczesne szczątki Jana Olszewskiego zostaną przewiezione na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego Wojska Polskiego na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!