Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe premiera Jana Olszewskiego, którego doczesne szczątki spoczną na warszawskich Powązkach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakończyło się nocne czuwanie i modlitwy przy trumnie z ciałem b. premiera Jana Olszewskiego w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście. Dziś odbędą się główne uroczystości pogrzebowe. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 11 w Bazylice Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po południu Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

Do godziny 6.00 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej trwały modlitwy przy trumnie byłego szefa rządu, opozycjonisty, obrońcy w procesach politycznych PRL, powstańca warszawskiego. Jana Olszewskiego żegnali przyjaciele, współpracownicy i osoby wdzięczne mu za jego działalność.

Wcześniej trumnę b. premiera z budynku KPRM odprowadził kondukt z honorami wojskowymi. Trumna owinięta w biało-czerwoną flagę wieziona była na wojskowej lawecie.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Beata Szydło oraz rodzina zmarłego.

Orszak przeszedł w stronę Starówki Traktem Królewskim: Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem.

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego pozostanie w sanktuarium do soboty, do godz. 10.40 , kiedy nastąpi jej wyprowadzenie i przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 11 zostanie odprawiona msza żałobna.

Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt uda się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!