Wiadomości

Uroczystość przekazania baterii armatohaubic “Krab” w 5 Pułku Artylerii w Sulechowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami armatohaubic Krab, to nowoczesny i sprawdzony sprzęt, który realnie odstrasza ewentualnego agresora – powiedział w Sulechowie (woj. lubuskie) szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości przekazania 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii nowych samobieżnych armatohaubic Krab.

Błaszczak podkreślił, że armatohaubicie są nowoczesnym produktem polskiego przemysłu zbrojeniowego i stanowią wyraźne wzmocnienie zdolności Wojska Polska. – To sprzęt, którym chwalimy się za granicą, to sprzęt, który wchodzi na wyposażenie Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

Mówił, że w poniedziałek przekazał kluczyki do ośmiu egzemplarzy Krabów. – Ale to tylko początek, w połowie tego roku kolejna bateria zostanie przeznaczona na wyposażenie 5. Pułku Artylerii, pod koniec kolejna, także będziemy mieli tu, w woj. lubuskim cały dywizjon artylerii – zapowiedział szef MON.

Dodał, że będzie to drugi dywizjon wyposażony w Kraby; pierwszy już jest do dyspozycji żołnierzy z 16. Dywizji Zmechanizowanej. Błaszczak poinformował, że w Hucie Stalowa Wola zamówione są już kolejne trzy dywizjony.

– Do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami tego sprzętu (…) jednego z najnowocześniejszych w tej dziedzinie, sprzętu, który jest sprawdzony, który realnie odstrasza ewentualnego agresora – powiedział minister obrony narodowej.

Jak poinformował MON, 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii przekazanych zostało osiem egzemplarzy 155 mm samobieżnych haubic (SH) Krab, jeden wóz dowódczo-sztabowy dowódcy dywizjonu artylerii 155 mm SH Krab, trzy wozy dowódcze dowódcy baterii/plutonu artylerii 155 mm SH Krab, dwa wozy amunicyjne, jeden warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki.

Jak podkreślił MON, armatohaubica Krab to obecnie najpotężniejsze działo, jakim dysponują polscy artylerzyści. Ważąca ponad 50 ton samobieżna armatohaubica jest w stanie wystrzelić na odległość około 40 km do sześciu pocisków na minutę.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!