Europa Wiadomości

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 maja

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych trwają oficjalne obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja. Rozpoczęła je msza święta w intencji Ojczyzny w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela.

– Święto 3 maja wzywa do wdzięczności za odzyskaną niepodległość – przypomniał kard. Kazimierz Nycz.

– Krzyże, które nosimy w procesjach, krzyże, które stawiamy przy naszych drogach, krzyże, których używamy przy różnych – także państwowych – uroczystościach są po to, by oznaczały miłość. Dlatego nie zawsze użycie Krzyża – trzeba to powiedzieć wyraźnie – czy próba schowania się za Krzyżem Chrystusa, jest godna tego świętego znaku. Czasem wręcz bywa profanacją Krzyża i nie ma nic wspólnego z tym, co nazywamy i chcemy mieć w naszej ojczyźnie, czyli z patriotyzmem – mówił metropolita warszawski.

W nabożeństwie uczestniczyli: prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MON Antoni Macierewicz oraz mieszkańcy stolicy.

Ważnym elementem obchodów będzie wręczenie przez prezydenta Andrzej Dudę odznaczeń państwowych na Zamku Królewskim.

– Żeby podkreślić z jednej strony znaczenie tego dnia, a z drugiej strony – uhonorować wybitne postacie, których życie, dzieło istotnie wpłynęło na całą zbiorowość i społeczeństwo – zapowiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W południe na Placu Zamkowym prezydent Duda wygłosi okolicznościowe przemówienie.

– Będzie jak zawsze nawiązaniem do historii, do tego, co się wydarzyło w 1791 roku, do naszej wielkiej, chwalebnej historii, ale oczywiście zawsze tam są poruszane też kwestie dotyczące Polaków żyjących tu i teraz – wyjaśnił Wojciech Kolarski.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!