Wiadomości

„Witaj majowa jutrzenko” we Lwowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzisiaj, 3 maja, o godzinie 9. rano zebrało się wiele ludzi w centrum miasta pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Oprócz turystów, którzy setkami przyjechali do Lwowa aby 3. maja wziąć udział w uroczystości, była obecna rzesza prezesów prawie wszystkich polskich organizacji, ich przedstawiciele na czele z Konsulatem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, zwykli ludzie, przechodni, reporterzy, dziennikarze – wszyscy złożyli wiązanki pod pomnikiem wieszcza narodowego. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych były konsul RP we Lwowie Pan Jacek Żur, który otworzył uroczystość słowami:

„Szanowni Państwo, drodzy moi przyjaciele ze Lwowa. Spotykamy się w tym miejscu, bardzo symbolicznym dla Polaków, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja była zwieńczeniem długiego procesu naprawy Rzeczpospolitej, podjętego przez odważnych patriotów w XVIII w. i musiała stanowić zagrożenie dla zaborców, dla ich interesów. Krótko po uchwaleniu Konstytucji, Rzeczpospolita przestała istnieć. Natomiast duch, który Konstytucja dała narodowi, duch, siła i nadzieja były tymi wartościami, które pozwoliły Polakom przetrwać 123 lata niewoli. Bardzo się cieszę, że wasza pamięć o tym święcie, o tym dniu jest we Lwowie żywa i mocna. Cieszę się, że mogę być z Wami. Życzę wszystkim udanego dobrego święta i przeżycia go w dobrej pięknej atmosferze.”

Przybyły też trochę spóźnione osoby, gdyż na uroczystości do Lwowa zjechali się Polacy z całego obwodu lwowskiego, m. in. z Łanowic, Drohobycza, Brodów, Sambora, Mościsk, Strzałkowic i in. miejscowości. A turyści byli z Bytomia, Gliwic, Katowic, Warszawy, Rzeszowa, Przemyśla, jak również widziałam znajomych z Gdańska i Wrocławia. Z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie byli obecni Katarzyna Sołek i Pan Konsul do spraw współpracy z Polakami – Marian Orlikowski, wraz z licznym gronem pracowników.

Po złożeniu wieńców w asyście sztandarów różnych organizacji i dźwięki orkiestry „Hałycki Surmy” tłum udał się pod pomnik Tarasa Szewczenki, a następnie do Katedry Lwowskiej, gdzie o 10.00 rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem bp Leona Małego ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Katedra wypełniona po brzegi…

Dla wszystkich szczere pozdrowienia ze Lwowa i dobrego świętowania Dnia Konstytucji Polski!

Maria Pyż /polmedia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!