Wiadomości

Uniwersytet prześladuje osoby pracujące dla Polskiego Rządu?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kuriozalne zdarzenie opisuje portal niezalezna.pl. Okazuje się, że Uniwersytet Gdański nie przyjął na studnia doktoranckie rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości Jana Kanthaka na doktorat, ponieważ…może to zaszkodzić jego wizerunkowi.

Jan Kanthak pracował wcześniej w departamencie legislacyjnym resortu sprawiedliwości, był też szefem gabinetu politycznego ministra Zbigniewa Ziobry. W październiku został rzecznikiem ministerstwa.

Kanthak – absolwent prawa, który ukończył studia z oceną bardzo dobrą – miał pracować na uczelni na pół etatu. Wniosek o jego przyjęcie zgłosił prof. Radosław Giętkowski.

Jednak prof. Jan Grajewski zasugerował, że przyjęcie osoby, która miała styczność z tworzeniem ustaw reformujących sądownictwo to nienajlepszy pomysł. – Czy jest w interesie wydziału zatrudnienie osoby, która być może będzie kojarzyć się z niszczeniem sądownictwa w Polsce? – miał pytać profesor.

Z kolei prof. Grzegorz Wierczyński miał stwierdzić, że zatrudnienie Kanthaka „marketingowo nie przysłuży się wydziałowi”, a prof. Andrzej Szmyt, zwrócić uwagę, że „ważne jest, jak nas będą postrzegać na zewnątrz, poprzez nasze konkretne pociągnięcia”.
– Dalece skandaliczną sytuacją jest to, że tylko i wyłącznie z tego powodu, że ktoś ma pewne przekonania polityczne i realizuje je w swojej pracy zawodowej – pracuje dla rządu, dla państwa – ma mieć blokowaną ścieżkę kariery naukowej – skomentował sprawę w rozmowie z portalem Niezalezna.pl Sebastian Kaleta, były rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, a obecnie członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

– To niespotykana sytuacja. Ostatnio z takimi przypadkami mieliśmy do czynienia w 1968 roku. Dziwne, że pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego nawiązują do tak haniebnych czasów –  podkreślał.

Jak dodał Kaleta, wydarzeniami już zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Tak, potwierdzam. Faktycznie przyglądamy się tej sprawie – powiedziała portalowi Niezalezna.pl Katarzyna Zawada, rzecznik prasowa MNiSW.

Ciekawe, czy doczekamy się reakcji na całe zdarzenie rzecznika praw obywatelskich…

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!