Wiadomości

Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczyna inwestycję za 60 mln zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

60 mln zł kosztować będzie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych, którego budowę planuje Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Na realizację projektu uczelnia pozyskała ponad 41 mln zł z UE. Otwarcie kompleksu naukowo-badawczego nastąpi pod koniec 2021 r.

Jak przekazała PAP dyrektorka biura rektora Uniwersytetu Medycznego (UMed) w Łodzi Joanna Orłowska, władze uczelni podpisały właśnie umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Budżet projektu wynosi 60 mln zł, w tym dofinansowanie z RPO WŁ to 41,6 mln, a wkład własny uczelni – 18,4 mln.

Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych MOLecoLAB powstanie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD) łódzkiego UMedu. Zgodnie z projektem będzie to kompleks najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych, który zajmie ok. 4,5 tys. metrów kwadratowych.

“MOLecoLAB to wyjątkowy projekt nie tylko ze względu na badania, które będą tam realizowane. Inwestycja jest spójna z polityką zrównoważonego rozwoju uczelni – EcoUMED. Inwestujemy w zieloną infrastrukturę i rozwiązania energooszczędne. Chcemy, aby CKD było +zielonym kampusem”, a co za tym idzie – przyjaznym środowisku, studentom, pracownikom oraz mieszkańcom Łodzi” – podkreślił kanclerz uczelni dr Jacek Grabowski.

Centrum zostało zaprojektowane jako kompleks modułów laboratoryjnych. Wśród nich znajdą się moduły: metabolomu chorób cywilizacyjnych, oceny skuteczności bezpieczeństwa stosowania leków, a także oceny biozgodności i bezpieczeństwa stosowania materiałów wykorzystywanych do tworzenia protez, stentów i implantów.

UMed planuje, że laboratoria wykorzystywane będą do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, projektowania innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych, a także do realizowania współpracy z przemysłem na poziomie krajowym i międzynarodowym. W projekt zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki, bioinformatyki oraz konsultanci medyczni.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, natomiast oddanie MOLecoLAB-u zaplanowano na koniec 2021 r.

Nauka w Polsce – PAP
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!