Wiadomości

Unikform: Rosjanie deportowali w głąb Rosji już ponad 800 tysięcy Ukraińców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja Ukrinform podała w niedzielę, że już 808 tys. osób wywieziono z terytorium Ukrainy do Rosji. Ukrinform powołuje się na rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denisową.

“Niemal codziennie media kraju-okupanta, powołując się na informacje rosyjskich urzędników wysokiej rangi, donoszą o wywiezieniu z Ukrainy naszych obywateli. Według ich danych na 16 kwietnia przemieszczono już 808 tys. osób, z czego 153 tys. dzieci” – napisała Denisowa na Telegramie.

Dodała, że w zeszłym tygodniu skontaktowali się z nią wolontariusze z Rosji, którzy widzieli trzy obozy dla osób deportowanych z Ukrainy w obwodzie penzeńskim na południe od Moskwy.

“Odwiedzili jeden z takich obozów, gdzie przebywało wówczas ponad 400 osób – głownie kobiety i 147 dzieci w różnym wieku, w tym niemowlęta. Nasi obywatele byli w bardzo trudnej sytuacji i przygnębieni, nie mieli ubrań, jedzenia, środków higieny, bo zabrali ich z Mariupola prosto ze schronu” – wskazała Ludmyła Denisowa.

Znajdujący się w Rosji Ukraińcy, którzy nie wiedzą, jak wrócić do kraju, mogą skorzystać z przejścia granicznego w Narwie, gdzie pomogą im ukraińscy konsulowie i miejscowa ludność.

Czytaj też:

The Independent: Putin przesiedla Ukraińców na Syberię

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!