Europa Wiadomości

Unia przedłużyła ochronę tymczasową Ukraińców. Zapłacą Polacy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ochrona tymczasowa Ukraińców na terenie UE została właśnie przedłużona. Co to oznacza dla Polaków?

Unia Europejska zatwierdziła przedłużenie ochrony tymczasowej turystów socjalnych i dezerterów z Ukrainy do marca 2025 roku. Decyzja w tej sprawie zapadła na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Luksemburgu. Polskie władze ostatecznie nie zgłosiły sprzeciwu, choć w kampanii wyborczej przebąkiwały na ten temat.

W ramach ochrony tymczasowej, turyści socjalni i dezerterzy z Ukrainy mają zagwarantowane m.in. takie same prawa do pracy, opieki społecznej, medycznej czy edukacji jak obywatele Unii Europejskiej.

Ochrona ta jest zapisana w unijnej dyrektywie, która została po raz pierwszy uruchomiona w marcu 2022 roku, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Gdy we wrześniu br. polskie władze zaczęły zgłaszać sprzeciw wobec przedłużenia ochrony tymczasowej, unijni dyplomaci twierdzili, że ma to związek ze zbliżającymi się w Polsce wyborami. Okazało się, że mieli rację. Warszawa ostatecznie nie zgłosiła sprzeciwu na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych UE w Luksemburgu. Niemniej, warszawskie władze złożyły oświadczenie, domagając się pieniędzy na pokrycie części kosztów związanych z utrzymaniem przesiedleńców.

W oświadczeniu władz warszawskich czytamy: “Polska nie ma wątpliwości, iż Ukraina i jej obywatele zasługują na solidarność i w związku z tym nie sprzeciwia się przedłużeniu ochrony tymczasowej, ale jako państwo najbardziej obciążone napływem uchodźców z Ukrainy wzywa Komisję Europejską, by zapewniła odpowiednie finansowanie”.

NASZ KOMENTARZ: Od początku było jasne, że rzekomy “twardy kurs” rządu PiS wobec Ukrainy to jeden wielki pic na wodę. Z wewnętrznego sondażu politykom wyszło, żę Polacy mają już dość Ukraińców, a skoro tak, zaczęto przekładać wajchę, oczywiście wyłącznie na czas wyborów. Ku nieszczęściu partyjnych rozgrywających, część Polaków nie dała się na to nabrać. W konsekwencji, PiS nie udało się uzyskać większości parlamentarnej.

Polecamy również: Izraelskie władze: Palestyńczycy to “dzieci ciemności”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!