Europa Gospodarka Wiadomości

Unia nakłada kolejny podatek. Będzie jeszcze drożej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 2024 roku wchodzi nowy podatek dla Polaków. Wszystko przez wdrożenie unijnych przepisów, zwanych potocznie “dyrektywą plastikową”.

Unia nakłada kolejny podatek. Dyrektywa plastikowa, zwana po angielsku Single Use Plastik została uchwalona przez tzw. Parlament Europejski w dniu 5 czerwca 2019 roku. Jej deklarowanym celem jest zmniejszenie szkodliwego wpływu niektórych tworzyw sztucznych na środowisko.

W Polsce dyrektywa plastikowa wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku. Do tego czasu przedsiębiorcy muszą się przygotować do jej wprowadzenia. Chodzi między innymi o przystosowanie systemów księgowych do nowych przepisów oraz wyprzedanie rzeczy, których sprzedaż od lipca przyszłego roku będzie zakazana.

Nowe przepisy związane z dyrektywą plastikową zakazują sprzedaży plastikowych kubków, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek, patyczków do balonów. Ze sklepów znikną też produkty wykonane z polistyrenu ekspandowanego, czyli ze styropianu.

Przedsiębiorcy będą też mieli obowiązek oznakowania produktów, które zawierają plastik lub tworzywa sztuczne. Oznakowanie będzie musiało zawierać ilości tworzyw sztucznych, które zostały użyte do produkcji danego przedmiotu. Takich towarów jest bardzo wiele, bo tworzywa sztuczne zawierają w sobie np. produkty higieniczne, jak podpaski, pieluchy czy chusteczki, ubrania, czy sprzęty domowego użytku.

Nowy podatek natomiast będzie opłatą za korzystanie z jednorazowych produktów plastikowych. Ta opłata ma zniechęcić zarówno producentów, jak i konsumentów do korzystania z przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku.

Przedsiębiorcy zostaną obciążeni kosztami zmiany systemów produkcji i systemów księgowych oraz umieszczaniem dodatkowych informacji na opakowaniach i towarach. Nowy podatek zapłacą oczywiście konsumenci, czyli my wszyscy, gdyż jego wprowadzenie spowoduje po stronie firm automatyczny wzrost cen produktów.

NASZ KOMENTARZ: Czekamy jeszcze na unijny podatek od wdychanego powietrza i montowanie przy odbytach certyfikowanych gazomierzy, w celu opłaty za zatruwanie środowiska metanem.

Polecamy również: Państwa arabskie: winny jest Izrael i jego terror

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!