Wiadomości

Umowa na zakup systemów Patriot podpisana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowy na dostawę przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Patriot, w ramach programu „Wisła”. Umowa przewiduje dostawę do Polski pierwszych zestawów systemu Patriot w 2022 roku. Dwa lata później w naszej armii pojawią się kolejne wyrzutnie. Wartość kontraktu 4,75 mld dolarów.

W uroczystości, która odbywa się w siedzibie spółki zbrojeniowej PIT-Radwar, uczestniczą: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki,szef MON Mariusz Błaszczak, a także m.in ambasador USA w Polsce Paul W.Jones.

„Dziś Polska dołączy do stale rosnącej grupy krajów z systemem PATRIOT. Umowę, którą dziś podpisze Mariusz Błaszczak postrzegamy jako kolejny krok ku poszerzaniu amerykańsko-polskiej współpracy wojskowej, stanowiącej kluczowy cel naszych relacji dwustronnych- wpis o takiej treści zamieściła na Twitterze ambasada amerykańska w Warszawie.

Premier Morawiecki zapowiedział we wtorek, że dostawy nastąpią w latach 2022–24. Zapewnił, że umowa została „bardzo dobrze wynegocjowana”, nie tylko jako „korzystny kontrakt zakupu”, ale także ze względu na offset, który pozwoli na współpracę zbrojeniową Polski i Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że cena była istotnym, ale nie „pierwszorzędnym” kryterium.

Według premiera przy negocjacjach offsetowych wzięto pod uwagę doświadczenia z offsetu za wielozadaniowe myśliwce F-16, a polski przemysł skorzysta na transferze technologii satelitarnych, radarowych, informatycznych, będzie miał też udział w „produkcji twardych, fizycznych elementów uzbrojenia”. Szef rządu podkreślił, że Polska będzie pierwszym zagranicznym użytkownikiem systemu Patriot, który otrzyma system w najnowszej konfiguracji.

/TVP Parlament/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!