Wiadomości Wiara

Abp Kondrusiewicz: nakaz zezwoleń dla księży niszczy wizerunek Białorusi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wymóg uzyskiwania zezwoleń na sprawowanie posługi kapłańskiej przez zagranicznych duchownych szkodzi wizerunkowi Białorusi – powiedział we wtorek, 27 marca, abp Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi.

Duchowni odwiedzający Białoruś nie mogą sprawować posługi kapłańskiej, dopóki nie uzyskają specjalnego zezwolenia od pełnomocnika rządu ds. religii i narodowości.

– To bardzo szkodzi wizerunkowi Białorusi, niszczy go – powiedział metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek w Mińsku.

Zwierzchnik białoruskich katolików od dawna zwraca uwagę na tę sprawę, wskazując ją jako jeden z problemów Kościoła katolickiego na Białorusi.

Kondrusiewicz powiedział, że jest to nie tylko przeszkoda dla duchownych chcących pracować na Białorusi, ale też szokująca sytuacja dla wielu księży, którzy po prostu chcą na krótko odwiedzić ten kraj lub odwiedzają go jako turyści, korzystając z pięciodniowego ruchu bezwizowego. Niektórzy w związku z tym rezygnują z przyjazdu na Białoruś.

„Hierarchowie watykańscy byli na Białorusi w zeszłym roku na plenarnym posiedzeniu Rady Konferencji Episkopatów Europy. Wiedzieli o tym, że musimy prosić o zezwolenia dla nich, i był to dla nich szok” – mówił Kondrusiewicz.

/znadniemna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!