Wiadomości

Ukraińskiemu wojsku na Donbasie odcięto prąd – z powodu długów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

19 czerwca przedsiębiorstwo „Ługańskie Zjednoczenie Energetyczne” wstrzymało dostawy energii elektrycznej do szeregu obiektów wojskowych na terenie Obwodu Ługańskiego – o czym poinformowano na oficjalnym profilu przedsiębiorstwa na Facebooku.

„19 czerwca ŁZE zaczęło odłączać energię elektryczną blokpostom i jednostkom wojskowym – z powodu długów i długookresowego uchylania się od regulowania należności. W odpowiedzi bezprawnie żołnierze zatrzymali naczelnika REM w Szczastiu” – poinformowało przedsiębiorstwo.

Dodano następnie, że zatrzymany dyrektor został zwolniony dopiero po interwencji zastępcy gubernatora Obwodu Jurija Klimienka.

„Przyczyną wyłączenia energii elektrycznej są długi, powstałe na większości obiektów – w łącznej wysokości blisko 7 milionów grzywien” – stwierdza w swym komunikacie przedsiębiorstwo.

Równocześnie poinformowano o braku reakcji ze strony wielu innych obiektów wojskowych od dłuższego już czasu (oddziałów wojskowych na linii rozgraniczenia wojsk i blokpostów) . Przedsiębiorstwo wielokrotnie proponowało rządowi ograniczenie dostaw, albo opłacania dostaw energii z budżetu, jednakże żadnych działań w tym kierunku Rada Ministrów nie podjęła.

Od kwietnia przedsiębiorstwo zaczęło odcinać prąd wszystkie przedsiębiorstwa komunalne w Obwodzie, które miały długi z tytułu dostaw energii. Poinformowano przy okazji, że wedle stanu na 1 maja zadłużenie wobec ŁZE osiągnęło poziom 5,5 miliarda grzywien. Z kwoty tej 80% to długi użytkowników z terenów opanowanych przez separatystów. Z kolei zadłużenie wobec DP „Energorynek” to 5,2 miliardy grzywien.

„Ługańskie Zjednoczenie Energetyczne” wchodzi w skład holdingu „Energetyczny Standard” Konstantina Grigoriszczina.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!