Wiadomości

Ukraińskie MSZ wzywa w trybie pilnym polskiego ambasadora

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

MSZ Ukrainy wezwało w trybie pilnym ambasadora RP w Kijowie Jana Piekłę w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety. Poinformowała o tym na Twitterze rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

Światosława Szeremety – sekretarza ukraińskiej państwowej komisji do spraw upamiętnień żołnierzy i ofiar wojen oraz politycznych represji – nie wpuszczono do Polski na przejściu Szeginie-Medyka. 

Urzędnik opowiedział lwowskiemu portalowi „Warianty”, że polscy pogranicznicy poinformowali go, iż ma roczny zakaz wjazdu do Polski, ale też do strefy Schengen.

O sprawie pisaliśmy tutaj:

Straż Graniczna nie wpuściła do Polski pierwszego Ukraińca z „czarnej listy” Waszczykowskiego

Na początku listopada polskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało wprowadzenie zakazu wjazdu do Polski dla ukraińskich urzędników, wstrzymujących proces ekshumacji i upamiętnienia polskich ofiar na Ukrainie. Władze w Kijowie zakazały takich upamiętnień i ekshumacji w kwietniu. Doprowadziło to do pogorszenia stosunków między krajami.

W sprawie zakazu ekshumacji w Krakowie obradował Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy. Ustalono, że wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!