Europa Polska Wiadomości

Ukraiński parlamentarzysta chce lustracji obywateli, którzy otrzymali Kartę Polaka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według deputowanego Partii Radykalnej Ihora Popowa, ukraińscy parlamentarzyści szykują uchwałę, która ma być odpowiedzią na nowelizację ustawy o IPN w Polsce.

O odpowiedzi ukraińskiej Rady Najwyższej napisał na Facebooku jej deputowany z ramienia Partii Radykalnej, Ihor Popow. „Rada Najwyższa przygotowuje projekt uchwały w odpowiedzi na prowokacyjne polskie prawo” – jak nazywa nowelizację ustawy o IPN ukraiński polityk. Podkreśla, że „oprócz oceny decyzji Sejmu i wezwań do zawetowanie tej ustawy” w ukraińskiej uchwale ma się znaleźć także „kompleks środków dla zapobieżenia rosnącym pretensjom sąsiada do rewizji wyników wojny i rewizji granic”. Popow ocenia, że „najpewniej właśnie to jest przyczyną nieprzyjaznych działań” ze strony Polski, jak ocenia uchwalenie nowelizacji ustawy o IPN.

W ramach „środków”, które miałyby zostać przeciwstawione przez Ukrainę polskim „pretensjom”, Popow widzi „lustrację wydanych obywatelom Ukrainy <<Kart Polaka>>”. Polityk chciałby obowiązkowego ujawniania posiadania Kart przez wszystkich aspirujących do zajmowania „stanowisk państwowych” oraz w służbach specjalnych, organach ścigania oraz armii.

Popow proponuje też całkowite uniemożliwienie prowadzenia badań historycznych przedstawicielom polskich, publicznych instytucji badawczych. Jak napisał – „trzeba ochronić ukraińskie archiwa przed dostępem ze strony zainteresowanych fałszowaniem historii przedstawicieli RP. Szczególnie uważając na dokumenty o przeszłym prawie własności ziemi i nieruchomości na terytoriach Ukrainy, które wcześniej wchodziły w skład Polski”. To ostatnie jest konieczne ponieważ –  „Restytucja [własności] jest skrytym marzeniem wielu polskich polityków” – uznał ukraiński parlamentarzysta.

Źródło: kresy.p

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!