Gospodarka Polska Wiadomości

Pod Przemyślem odkryto bogate złoża gazu. PGNiG zapewnia, że wystarczą one na wiele lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W okolicy Przemyśla, ponad 2 tys. metrów pod ziemią, odkryto zupełnie nowe pokłady gazu. Tamtejsze złoża mają zapewnić surowiec na kilkadziesiąt lat – przekonuje prezes PGNiG. Zapowiada też dalsze poszukiwania.

Oddział geologii i eksploatacji PGNiG zakończył próby na odwiercie Przemyśl-290 położonym w okolicy Ujkowic na północ od Przemyśla. Odkryto tam zasoby gazu, które będzie można pozyskać w ilości około 150 metrów sześciennych na minutę.

To nowe zasoby, choć samo złoże koło Przemyśla jest eksploatowane już od 60 lat. Spółka podkreśla, że na odkrycie pozwoliło zastosowanie innowacyjnych metod badań i wierceń.

– Zdjęcia sejsmiczne 3D zasadniczo zmieniły nasz pogląd na temat budowy geologicznej złoża. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, która pozwoli na eksploatację złoża przez kolejne dekady – komentuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Wykonany na przełomie 2017 i 2018 roku odwiert o głębokości 2030 m jest czwartym w tym rejonie, z którego uzyskano przypływy gazu w ilościach przemysłowych. Do końca roku PGNiG planuje wykonanie tam jeszcze trzech odwiertów, a wiercenie kolejnego rozpocznie się jeszcze w lutym.

Złoże koło Przemyśla jest największym miejsce wydobywania gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości – zawartość metanu wynosi około 98-99 proc. Od początku eksploatacji ze złoża wydobyto ponad 64 mld Nm3 gazu.

Obecnie PGNiG posiada w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 – ropy naftowej, a 48 – ropy i gazu. PGNiG ma również 9 koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i 3 koncesje na składowanie odpadów.

Autor: Damian Słomski

Źródło: money.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!