Europa Gospodarka Polska Wiadomości

Ukraińscy pracownicy w Polsce domagają się wyższych płac

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińscy pracownicy zauważając, że koniunktura na polskim rynku pracy jest coraz lepsza starają się wykorzystać ten dakt.
– Ukraińscy robotnicy powiedzieli mi niedawno, że za 20 zł/h robić nie będą. Bo to za mało. Ale ja nie zamierzałem im dawać więcej. Zadzwoniłem po Polaków z małego miasteczka. Uznali, że wezmą tę stawkę z pocałowaniem ręki. Wtedy moi pracownicy stwierdzili, że ostatecznie mogą zostać przy starej płacy – opowiada pan Marek, właściciel niewielkiej firmy remontowo-usługowej z Warszawy.

Historia, choć jednostkowa, jak na dłoni oddaje zmianę mentalności Ukraińców. Nasi wschodni sąsiedzi przestali chodzić ze spuszczonymi głowami i prosić o zatrudnienie. Coraz częściej to oni stawiają warunki. Zgadują się na facebookowych grupach, radzą gdzie i ile można wyciągnąć od pracodawcy. O ich interesy od ubiegłego roku dba dodatkowo Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce. Zaczynają się ostre negocjacje. – Wiedzą, że polskie firmy stoją pod ścianą. Niedawno jedne z przedsiębiorstw wygrało przetarg na obsługę transportu w stolicy. Pracowników jednak nie mieli, zaczęli ich szukać dopiero po ogłoszeniu wyników – opowiada Daniel Dziewit, twórca portalu „Praca dla Ukrainy”. I nie jest to na polskim rynku wyjątek.

<div style=”display:inline” class=”slot-inner”><a href=”http://go.eu.bbelements.com/please/redirect/21443/39/24/14/”><img src=”http://go.eu.bbelements.com/please/showit/21443/39/24/14/?typkodu=img&keywords=” width=”0″ height=”0″ style=”border-width:0″ alt=”” /></a></div>

Ukraińcy poczynają sobie coraz śmielej, bo wiedzą, że polskie firmy są na nich skazane. Dane GUS-u wskazują, że na rynku brakuje 120 tys. osób. A będzie jeszcze gorzej, bo nasi rodacy nie zamierzają wracać z emigracji, a popyt na pracowników rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców aby utrzymać tempo wzrostu gospodarczego, Polska w ciągu kolejnych 20 lat będzie potrzebowała ok. 5 milionów pracowników.
Źródło: innpoland.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!