Felietony

Ukraińscy „zjednoczeni nacjonaliści” zaostrzają retorykę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dopiero co pisaliśmy, że główne ukraińskie ugrupowania nacjonalistyczne, tj. „Swoboda”, „Prawy Sektor” oraz „Korpus Narodowy” (związany z pułkiem ochotniczym „Azow”), zdecydowanie odcinają się od organizatorów blokady:

 

Ukraiński kocioł

Wszystko jednak wskacuje na to, że organizatorzy blokady osiągają przewagę, o czym zresztą pisaliśmy:

 

Władze w Kijowie przegrywają konfrontację z organizatorami blokady handlu?

Niedługo potem, o czym zresztą informowaliśmy na bieżąco, przywrócono blokadę linii kolejowej w Kriwym Torcu, a kolejne rady miejskie i obwodowe podejmowały uchwały popierające blokadę handlu Ukrainy z DNR i ŁNR, a także domagające się ukarania winnych wysłania sił porządkowych przeciwko organizatorom blokady w Kriwym Torcu. Wreszcie także władze w Kijowie zdecydowały się ogłosić blokadę handlu z „terenami tymczasowo okupowanymi”, z którymi to handel i tak był zablokowany wbrew wcześniejszemu stanowisku tychże władz.

W tych okolicznościach „zjednoczeni nacjonaliści” postanowili przebić organizatorów blokady retoryką…

Z treści opublikowanego na stronie Swobody dokumentu wynika, że nacjonaliści proponują całkowite zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją, uniemożliwienie działalności rosyjskiego biznesu na Ukrainie oraz blokowanie okupowanych przez Rosjan terytoriów.

Ukraińscy nacjonaliści proponują “nie orientować się na Wschód czy Zachód”, lecz utworzyć w Europie nowy “sojusz bałtycko-czarnomorski”. Opowiadają się też za przywróceniem Ukrainie “statusu państwa jądrowego” i legalizacją posiadania broni palnej. Proklamują też likwidację oligarchii.

“Przywrócić pod kontrolę państwa majątek, obiekty strategiczne i przedsiębiorstwa, które bezprawnie zostały sprywatyzowane po 1991 roku. Zlikwidować prywatne monopole i wstrzymać wyprowadzenie kapitału za granicę” – czytamy w manifeście.

– To dokument, z którym zaczynamy swoją krucjatę przeciwko obecnym władzom – powiedział Andrij Bilecki, deputowany Rady Najwyższej i lider Nacjonalnego Korpusu, cytowany przez ukraiński portal ukranews.com.

Nacjonaliści zapowiadają wprowadzenie ustawy umożliwiającej impeachment prezydenta. – Kiedy jutro rządzić będą ukraińscy nacjonaliści, zrealizujemy ten manifest – mówił lider Swobody Ołeh Tiahnibok, cytowany przez lokalne media. Jego partia obecnie ma jedynie siedmiu reprezentantów w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Wojciech Kempa. Maciej Guzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!