Europa Wiadomości

Ukraińcy zaczęli werbunek więźniów kryminalnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Już ponad trzy tysiące więźniów kryminalnych złożyło wnioski o przyjęcie do ukraińskiej armii, by w ten sposób przedterminowo opuścić więzienne mury – poinformował portal ukrinform. Jak pamiętamy, Zachód i Ukraina wyśmiewali podobne praktyki ze strony Rosji. Tymczasem znowelizowana ukraińska ustawa o mobilizacji  umożliwia werbunek przestępców na podobnej zasadzie, jak zrobił to w 2022 roku Kreml.

Ukraińcy zaczęli przyjmowanie do wojska więźniów kryminalnych. Na początku maja Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o dobrowolnej mobilizacji niektórych kategorii więźniów. Ustawę podpisał 17 maja prezydent Wołodymyr Zełenski. We wtorek wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Ołena Wysocka przekazała, że do tej pory wnioski o przedterminowe zwolnienie z odbywania kary, aby wstąpić do ukraińskiej armii, złożyło ponad trzy tysiące skazanych.

– To ponad trzy tysiące osób. Przewidywaliśmy to przed przyjęciem tej ustawy. Nie możemy powiedzieć, że wszystkie 20 000 osób, o których  potencjalne myśleliśmy, rzeczywiście dołączą. W poprzednich ankietach chęć dołączenia deklarowało około 4500 osób – oświadczyła.

Jak dodała, Ministerstwo Sprawiedliwości rozumie, “że znajdą się chętni, ale prawo ograniczy tę czy inną kategorię, więc nie możemy powiedzieć, że wszyscy zostaną zwolnieni warunkowo i podpiszą umowę”.

Ołena Wysocka stwierdziła też, że według rządowych obliczeń, potencjał mobilizacyjny więźniów wynosi około 20 tys. osób, choć w pełni zmotywowanych będzie ok. 4-5 tys. – Ta liczba zmotywowanych osób, które chcą zwolnienia warunkowego pod warunkiem zawarcia kontraktu z armią, pomoże Siłom Zbrojnym. Zrobiliśmy ten krok i obecnie wdrażamy odpowiednie przepisy szczegółowe – powiedziała.

NASZ KOMENTARZ: “Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy” – Henryk Sienkiewicz, “W Pustyni i w puszczy”. Abstrahując od hipokryzji władz Ukrainy, które wyśmiewały takie same ruchy ze strony Rosji, miejmy nadzieję, że ci więźniowie prędzej zginą niż trafią do Polski, jako “uchodźcy”.

Polecamy również: USA straszą Trybunał Karny w Hadze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!