Wiadomości

Ukraińcy w Polsce się nie integrują, większość nie ma polskich przyjaciół

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak wynika z raportu o Ukraińcach w Polsce, sporządzonego przez Uniwersytet Warszawski i firmę EWL, najczęściej na emigrację zarobkową do Polski decydują się mężczyźni (58 proc.), którzy przyjeżdżają z centrum (31 proc.) i zachodniej (29 proc.) części Ukrainy. 64 proc. z nich zdecydowało się opuścić miasta, a nie wsie.

Najczęściej imigrację do Polski wybierają osoby w wieku 18-25 lat, tuż po zakończeniu edukacji (31,3 proc.). 31 proc. Ukraińców przybyło nad Wisłę w wieku 25-35 lat.

Jak wynika ponadto z raportu, 50,4 proc. respondentów deklaruje, że nie ma bliskich znajomych ani przyjaciół wśród Polaków. W ubiegłym roku taki stan rzeczy wskazywało jednak aż 64 proc. badanych.

48 proc. ankietowanych, za najczęstszą formę spędzania wolnego czasu, uznaje spotykanie się z innymi Ukraińcami.

Ciekawie prezentują się też wyniki dot. znajomości języka polskiego. 18,3 proc. twierdzi, że “zupełnie” nie zna naszego języka, z kolei 29 proc. uważa “swój” polski za “zły”. 20,5 proc. badanych Ukraińców wskazuje, że zna polski język dobrze lub bardzo dobrze.

Większość respondentów, 61 proc., pracuje w Polsce na podstawie wizy pracowniczej. 49 proc. z nich deklaruje, że jest w stanie pracować od 10 do 12 godzin dziennie. Jak najważniejszy benefit od pracodawcy Ukraińcy wskazują “darmowe zakwaterowanie” (79 proc.).

Wzrosły też oczekiwania płacowe Ukraińców. W 2018 roku 41 proc. z nich stwierdzało, że oczekuje od 9 do 11 zł netto za godzinę pracy. Teraz na taką kwotę liczy jedynie 6 proc. 33 proc. oczekuje natomiast płacy na poziomie od 13 do 15 złotych netto za godzinę (wzrost z 18 proc.). 36 proc. ankietowanych ma nadzieję, że wróci na Ukrainę z 5-10 tysiącami zł oszczędności.

48 proc. Ukraińców zakłada, że będzie pracować w Polsce od 3 do 6 miesięcy. 30 proc. badanych twierdzi, że spotkało się tutaj z rasizmem.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!