Europa Wiadomości

Ukraina domaga się od Szwecji przekazania myśliwców Grippen

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ambasador Ukrainy w Sztokholmie Andrij Płachotniuk powiedział, że “oczekuje przekazania” jego krajowi szwedzkich myśliwców. Odniósł się w ten sposób do zeszłorocznej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w tym kraju oraz obietnicy szwedzkiego rządu co do dostaw uzbrojenia.

Ukraina domaga się od Szwecji oddania jej myśliwców Grippen. Płachotniuk wspomniał o tej sprawie w wywiadzie dla szwedzkiej agencji informacyjnej TT, cytowanej przez portal eurointegration.com.ua.

Według ambasadora przesłanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podczas jego wizyty w Szwecji w sierpniu ubiegłego roku jest nadal aktualne. „Dał jasno do zrozumienia, że ​​jesteśmy bardzo zainteresowani tym systemem’ (Grippenami – przyp. red.) – powiedział ambasador. „Potrzebujemy Gripena, potrzebujemy amunicji, potrzebujemy systemów obrony powietrznej. Potrzebujemy wszystkiego, aby chronić życie Ukraińców” – dodał.

Jeszcze w marcu minister obrony Szwecji Pål Jonson w wywiadzie dla “Kyiv Independent” mówił, że Szwecja nie wyklucza możliwości dostarczenia Ukrainie swoich myśliwców Gripen. „Rozważania trwają i toczą się w ramach koalicji myśliwców” – powiedział wówczas Jonson.

Minister przypomniał, że Szwecja należy do państw tworzących koalicję wsparcia powietrznego dla Ukrainy. Mówiąc to, Jonson stwierdził, że Europa “musi zwiększyć” swoje wsparcie i „zrekompensować część spadającego wsparcia” (ze strony USA – przyp. red.).

Rząd Szwecji już wiele miesięcy temu zlecił siłom zbrojnym zbadanie warunków wysyłania samolotów Gripen na Ukrainę. Miały miejsce także szkolenia ukraińskich pilotów.

Polecamy również: Zatrzymano rosyjskiego agenta. To Ukrainiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!